Esiopetuksen ja varhaiskasvatuksen kalenteri

Lukukauden 2019-2020 kalenteri on näkyvissä alla. Varattavia aikoja on lähinnä tammikuussa!

Luontokoulukalenteri 2019-2020

               
VARHAISKASVATUS-RYHMÄT, EO-RYHMÄT     VK aik. EO,1,2lk aik. yhteyshenkilö
 SYYSLUKUKAUSI 2019
ma 5.8. Veso, Kämmenniemi
ti 6.8. toimisto ja suunnittelu
ke 7.8. perehdytys
to 8.8. siivous
pe 9.8. palaveri
la 10.8.
su 11.8.
ma 12.8. Terälahti
ti 13.8. Terälahti 0,1-2lk (35+3) Salonen, Sumujärvi
ke 14.8. Terälahden pk (7+1) Kulovuori
to 15.8. Kämmenniemen pk / Ketut ja Hiiret. 5v 10 2 Saari
pe 16.8. Toimisto
la 17.8.
su 18.8.
ma 19.8. Itätuulen pk /Linnainmaan koulun eo 16 3 Penttinen
ti 20.8. Itätuulen pk /Linnainmaan koulun eo 19 3 Kylmäniemi
ke 21.8. Itätuulen pk /Linnainmaan koulun eo 13 3 Riihiluoma
to 22.8. Itätuulen pk /Linnainmaan koulun eo 16 3 Penttinen
pe 23.8. Terälahti toimisto
la 24.8.  
su 25.8.
ma 26.8. Kämmenniemen pk/ Jänöt ja oravat, 5v
(sekä israelilais-suomalainen leirikouluilta; 23 nuorta+ 12aik.)
11 2 Julin
ti 27.8. Metsäniityn koulun eo 11 2 Yli-Hietanen
ke 28.8. Tahmelan varhaiskasvatusyksikkö, 5v 12 2 Blom
to 29.8. Ympäristökasvattaja palaveri, virastotalo + PYY Pyrstö-palaveri
pe 30.8. Tahmelan varhaiskasvatusyksikkö, 5v 11 2 Blom
la 31.8.
su 1.9.
ma 2.9. peruutus
ti 3.9. Hallilan koulun eo /Riemukaaret 18 3 Zacheus
ke 4.9. Järvensivun integr. eo /Hippoksen pk/ Kultasiivet 14 3 Lång
to 5.9. Järvensivun integr. eo /Hippoksen pk/ Lemmikit ja Ketut 14 4 Lång
pe 6.9. SYKLIn ymp.kasvattajakoulutus 5.-6.9. (n. 20)
la 7.9.
su 8.9.
ma 9.9. Harjun koulun eo I 21 2 Salokorpi
ti 10.9. Harjun koulun eo II 18 2 Salokorpi
ke 11.9. Raholan pk / Kissankäpälät 11 2 Helo
to 12.9. Sammon koulun eo/ Hippoksen pk /Ilvekset 13 2 Ruotanen
pe 13.9. Sammon koulun eo/ Hippoksen pk / Siilit 14 2 Ruotanen
la 14.9.
su 15.9.
ma 16.9. Kissanmaan koulun eo 20 2 Tulasalo
ti 17.9. Kissanmaan koulun eo 20 2 Tulasalo
ke 18.9. Kissanmaan koulun eo 19 2 Tulasalo
to 19.9. Kissanmaan pk/ Kissankellot  + Löwen saks.kielinen ryhmä 13 3 Jokinen
pe 20.9. Atalan koulun eo/Timantit 20 3 Valinen
la 21.9..
su 22.9.
ma 23.9. Orimuksen pk /Puuhatupa/ Pirtti (Montessori) 17 3 Alhainen
ti 24.9.

Raholan koulu/ Pienluokka 0,1lk

Kolu-hankkeen talkoot (13 henkilöä)

8 4 Lempinen
ke 25.9. Muotialan koulun eo 21 3 Huhtiniemi
to 26.9. Talvitien pk/koulu eo/ Lentäjät 11 2 Putkonen /Sarriolehto
pe 27.9. Talvitien pk/koulu eo/ Lentäjät 11 2 Putkonen /Sarriolehto
la 28.9.
su 29.9.
ma 30.9. Talvitien pk/koulu eo/ Purserit 10 2 Putkonen
ti 1.10. Talvitien pk/koulu eo/ Purserit 10 2 Putkonen
ke 2.10. Koulutus
to 3.10. Koulutus
pe 4.10. auditointi Marttinen nuorisokeskus
la 5.10.
su 6.10.
ma 7.10. Irjalan  pk/Vaahterat 13 2 Kandell
ti 8.10. Annalan koulun eo/ Huippuvuori 19 3 Antere
ke 9.10. Tasanteen pk / Nallet ja Kengut 5v 14 2 Leppälä
to 10.10. Tasanteen pk / Nallet ja Kengut 5v 14 2 Leppälä
pe 11.10. Järviluontokeskus-palaveri
la 12.10.
su 13.10.
ma 14.10. Syysloma 14.-20.10.2019
ti 15.10.
ke 16.10.
to 17.10.
pe 18.10.
la 19.10.
su 20.10.
ma 21.10. Irjalan pk/Koivut 5v 12 2 Yrttimaa
ti 22.10. toimisto
ke 23.10. Irjalan pk /Koivut, 5v 13 2 Yrttimaa
to 24.10. Hallilan koulun eo / Rillirouskut 17 3 Pirtonen
pe 25.10. Metsäniityn pk /Karosen koulun Montessori eo 13 2 Pohjonen
la 26.10.
su 27.10.
ma 28.10. toimisto, nettisivupalaveri
ti 29.10. Juhannuskylän koulun eo /Muumit 13 2 Kaukonen
ke 30.10. Juhannuskylän koulun eo /Muumit 13 2 Kaukonen
to 31.10. Svenska barndaghemmet i Tammerfors /Hjortronen 16 3 Virtaranta
pe 1.11. Svenska barndaghemmet i Tammerfors /Hjortronen 16 3 Virtaranta
la 2.11.
su 3.11.
ma 4.11. Irjalan eo /Pajut 22 2 Keskinen
ti 5.11. Pispalan eo/ Vaahterat 15 2 Hakala
ke 6.11. Pispalan eo/Pihlajat 13 3 Hakala
to 7.11.

Kissanmaan pk /Kanervat, 5v

(Osaran opiskelijat 14,
ei ruokaile)

10 2 Punkari
pe 8.11. toimisto
la 9.11.
su 10.11.
ma 11.11. Raholan koulun eo /  Kissankellot 17 3 Posio
ti 12.11. Raholan koulun eo / Metsätähdet,  Kissankellot 18 4 Posio
ke 13.11. Terälahti
to 14.11. LYKE-päivät Lahti
pe 15.11. LYKE-päivät Lahti
la 16.11.
su 17.11.
ma 18.11. Irjalan eo2 / Lepät 13 2 Keskinen
ti 19.11. Kaukajärven koulun eo / Ruiskaunokit, Esikot 18 2 Autio
ke 20.11. Kaukajärven koulun eo / Ruiskaunokit, Esikot 18 2 Autio
to 21.11. Kaukajärven koulun eo / Ruiskaunokit, Esikot 17 2 Autio
pe 22.11. toimisto
la 23.11. Partio
su 24.11. Partio
ma 25.11. Talvitien pk/koulu 0-1lk 14 2 Lahtinen
ti 26.11. Talvitien pk/koulu 0-1lk 15 2 Lahtinen
ke 27.11. Talvitien pk/koulu 0-1lk 14 2 Lahtinen
to 28.11. Talvitien pk/koulu 0-1lk (Pyy/Pyrstö FEE-palaveri) 14 2 Lahtinen
pe 29.11. toimisto
la 30.11.
su 1.12.
ma 2.12. Atalan pk /Metsätontut, 5v 13 3 Jokinen
ti 3.12. Atalan pk /Metsätontut, 5v 13 3 Jokinen
ke 4.12. Vuoreksen pk/Mäyrät 5v 15 2 Kotisaari
to 5.12. Järviluontokeskus-palaveri
pe 6.12. Itsenäisyyspäivä
la 7.12.
su 8.12.
ma 9.12. Irjalan eo2/ Lepät 13 2 Laakso
ti 10.12. Vuoreksen pk/ Ilvekset, 5v 15 2 Kotisaari
ke 11.12. toimisto
to 12.12. Leinolan pk, Utuiset5v 10 3 Polvi
pe 13.12. Leinolan pk, Kultalehvät, 5v 10 3 Polvi
la 14.12.
su 15.12.
ma 16.12.
ti 17.12. Pirkanmaan ympäristökasvatuksen yhteistyöryhmä PYYn pikkujoulu Luontokoululla
ke 18.12. Jouluruokailu
to 19.12. toimisto
pe 20.12. Syyslukukausi päättyy
la 21.12. Joululoma
su 22.12.
ma 23.12.
ti 24.12. Jouluaatto
ke 25.12. Joulupäivä
to 26.12. Tapaninpäivä
pe 27.12.
la 28.12.
su 29.12.
ma 30.12.
ti 31.12. vk   eo yhteyshenkilö
ke 1.1. UUSI VUOSI 2020
to 2.1.
pe 3.1.
la 4.1.
su 5.1.
ma 6.1. Loppiainen
ti 7.1. suunnittelu
ke 8.1. Terälahti
to 9.1. Terälahti
pe 10.1. toimisto
la 11.1.
su 12.1.
ma 13.1. Atalan koulun eo  / Auringot 22 3 Laaksonen
ti 14.1. Vuoreksen koulutalo metsäeskarit 25 2 Lindgren
ke 15.1. varattavissa
to 16.1. Kämmenniemen koulun eo 25 2 Hietalahti
pe 17.1. varattavissa
la 18.1.
su 19.1.
ma 20.1. varattavissa
ti 21.1. Vehmaisten koulu ja pk eo /Vikkelät 19 2 Huikuri
ke 22.1. Erasmus-ryhmä Vainio-oja, Kulovuori
to 23.1. varattavissa
pe 24.1. toimisto
la 25.1.
su 26.1.
ma 27.1. varattavissa
ti 28.1. Pispalan eo 13 3 Hakala
ke 29.1. Takahuhdin pk /Vihreät 5v 10 2 Nieminen
to 30.1. Pispalan eo 13 3 Hakala
pe 31.1. varattavissa
la 1.2.
su 2.2.
ma 3.2. VL-päivä Terälahti
ti 4.2. varattavissa
ke 5.2. Pikkupurren pk/Aarteet 5v 20 2 Paalijärvi
to 6.2. Linnainmaa/Itätuulen pk (VIERAILU eli ei Terälahdessa) 20 4 Kata
pe 7.2.  varattavissa
la 8.2.
su 9.2.
ma 10.2. Tammelan koulun eo3 15 2 Riihentupa
ti 11.2. Maijalanpuiston pk 10 2 Nykänen
ke 12.2. Sorilan pk 13 2 Lepistö
to 13.2. Leinolan koulun eo/ Aurinkotuulet 21 3 Ahonen
pe 14.2. toimisto
la 15.2.
su 16.2.
ma 17.2. Sorilan koulun eo /Pöllönpesä 13 2 Ala-Paavola
ti 18.2. Olkahisen koulun eo/Katajanmarjat 18 2 Liettyä
ke 19.2. Ahjola-Harjulan pk, 5v 19 3 Keskinen
to 20.2. Juvan pk/Timoteit ja Apilat 16 2 Lyden
pe 21.2. toimisto
la 22.2.
su 23.2.
ma 24.2. Hiihtolomaviikko 24.-28.2.2020
ti 25.2.
ke 26.2.
to 27.2.
pe 28.2.
la 29.2. Karkauspäivä
su 1.3.
ma 2.3. Metsäniityn koulun eo/ Tuulitorni 12 2 Vainio
ti 3.3. Talvitien pk /Puhurit, 5v 13 2 Lehtonen
ke 4.3. Talvitien pk /Puhurit, 5v 13 2 Lehtonen
to 5.3. Jussinkylän pk /Nyytit 11 2 Näkki
pe 6.3. toimisto /Terälahti
la 7.3.
su 8.3.
ma 9.3. varattu (iso kouluryhmä)
ti 10.3. varhaiskasvattajakoulutus Tampere-talo
ke 11.3. Olkahisen koulun eo /Metsämarjat 20 2 Mäkinen
to 12.3. toimisto /Terälahti
pe 13.3. LYKE-päivät
la 14.3.
su 15.3.
ma 16.3. Etelä-Hervannan koulun eo 15 2 Talonen
ti 17.3. Etelä-Hervannan koulun eo 15 2 Talonen
ke 18.3. Etelä-Hervannan koulun eo 15 2 Talonen
to 19.3. Etelä-Hervannan koulun eo 15 2 Talonen
pe 20.3. toimisto
la 21.3.
su 22.3.
ma 23.3. Lamminpään pk /Pikkulammi 16 2 Rousio
ti 24.3. Tammelan saksankiel. eo 15 2 Schienbein
ke 25.3. Pispalan pk /Pitkätossut, 5v 14 2 Jousenkylä
to 26.3. Olkahisen pk /5v 20 2 Kosonen
pe 27.3. toimisto
la 28.3.
su 29.3.
ma 30.3. Vuoreksen koulutalo eo/Majavat 24 2 Lähdekorpi
ti 31.3. Kalevanharjun pk 15 2 Rantala
ke 1.4. Sunshines Early Learning Center/ Swans, 5v 10 2 Östman
to 2.4. Maijalanpuiston pk /Elefantit 15 2 Tuomimaa
pe 3.4. Messukylän eo/Pinkit 18 2 Neuvonen
la 4.4.
su 5.4.
ma 6.4. Hippoksen pk /Hepat 20 2 Kaario
ti 7.4. Nekalan koulutalo (Norssi?) eo 25 2 Rantala
ke 8.4. Atalan koulun 0-1,2 23 2 Tuominen
to 9.4. toimisto
pe 10.4. Pääsiäisloma
la 11.4. varattu (ilmoittautuminen)
su 12.4. Pääsiäinen
ma 13.4. Pääsiäinen
ti 14.4. Vehmaisten koulun eo /Veitikat 21 2 Tenhunen
ke 15.4. Juhannuskylän koulun eo/ Nipsut 13 2 Lähteenmäki
to 16.4. Vellamon koulun eo / Päivölä 20 2 Kortteinen
pe 17.4. Hiidenkiven pk/ Maksit 9 2 Kananen
la 18.4.
su 19.4.
ma 20.4. Näsinpuiston pk /Huvikumpu 10 2 Harhala
ti 21.4. Näsinpuiston pk /Huvikumpu 10 2
ke 22.4. Leinolan koulun eo / Revontulet 20 3 Tainio / Järvenpää
to 23.4. Leinolan koulun eo / Pohjantähdet 24 3 Tainio / Järvenpää
pe 24.4. varattu
la 25.4.
su 26.4.
ma 27.4. Metsäniityn koulun eo/Tuulitorni 12 2 Kiviharju
ti 28.4. Metsäniityn koulun eo/Tuulitorni 12 2
ke 29.4. Kissanmaan pk/ Revontulet 13 2 Asp
to 30.4. Itätuulen pk, 5v 23 3 Lukkari
pe 1.5. Vappu
la 2.5.
su 3.5.
ma 4.5. Takahuhdin koulun eo1 15 2 Luoma
ti 5.5. Takahuhdin koulun eo1 15 2
ke 6.5. Takahuhdin koulun eo1 15 2
to 7.5. Karosen koulutalo eo /Tähtitorni 17 2 Näppilä
pe 8.5. Koulukadun Tenavat, 5v 14 2 Järvinen
la 9.5.
su 10.5.
ma 11.5. Takahuhdin koulun eo2 15 2 Harala
ti 12.5. Takahuhdin koulun eo2 15 2
ke 13.5. Takahuhdin koulun eo2 15 2
to 14.5. Viinikan pk, Mustikat ja Mansikat 10 2 Koskiniemi
pe 15.5. PPH-ryhmä 4 2 Nahkola
la 16.5.
su 17.5.
ma 18.5. Linnainmaan pk /Kieppi 10 2 Saukkosaari
ti 19.5. Linnainmaan pk /Kieppi 10 2 Saukkosaari
ke 20.5. Peltovainion pk, Metsätähdet 15-20 2 Reinikainen
to 21.5. Helatorstai
pe 22.5. varattu
la 23.5.
su 24.5.
ma 25.5. Juvan pk, 5v, Kultapiiskut ym. 15 2 Heinonen
ti 26.5. Wivi Lönnin koulu/Aleksanterin eo 20 2 Sippola
ke 27.5. Wivi Lönnin koulu/Aleksanterin eo 20 2 Sippola
to 28.5. AVOIMET OVET
pe 29.5. toimisto
la 30.5. Koulu päättyy
su 31.5.
ma 1.6. Ympäristötori
ti 2.6. Kesäleirit
ke 3.6. Kesäleirit          
to 4.6. Kesäleirit
pe 5.6. Kesäleirit
la 6.6.
su 7.6.
ma 8.6. lajikoulutus
ti 9.6. 9.-11.6. NURMES Ulos-ut-out -koulutus
ke 10.6.
to 11.6.
pe 12.6. toimisto
la 13.6.
su 14.6.