Esiopetuksen ja varhaiskasvatuksen kalenteri

Kiitos hakemuksista ja lämpimästi tervetuloa!

KEVÄT 2018 on TÄYNNÄ!

Peruutusaikoja voi kysyä. Jos aika ei sovi, niin yritä ensin vaihtaa päivä toisen yksikön (samankokoisen) ryhmän kanssa, jos esim. tulee äkkinäisiä sairastumisia. Jonossa on jo nimittäin muutama ryhmä peruutuspaikoille.

Jos vaihdatte päiviä, muistakaa kuitenkin ilmoittaa muutoksista omalle keittiöllenne ja myös luontokouluun Annelle. Alle kolmen viikon päähän vaihtoja ei ruokailun onnistumisen takia voi tehdä.
Ilmoita ruokailutiedot oman yksikkösi keittiöön, joka tiedottaa ne lomakkeella Terälahden koulun keittiölle, kiitos!

Tervetuloa luontokouluun!

KALENTERI 2017-2018

tasapainoilua_AV

Terälahti

2017 4, 5 eo  muut aik.
ma 7.8. pk alkaa
ti 8.8. koulutus
ke 9.8.
to 10.8. eo alkaa
pe 11.8.
la 12.8.
su 13.8.
ma 14.8. Kämmenniemi pk/Ketunleivät 8 2 Vainio-oja
ti 15.8. Kämmenniemi pk/Oravanmarjat 7 2 Saari
ke 16.8. Järvensivun pk/Keskusairaalan eo/Tammi 13 2 Syrjä
to 17.8. Terälahden sieniretki 3-4lk 16+3 aik. 16 Pitkänen
pe 18.8. Terälahden pk, 4-5v 16 3 Kulovuori
la 19.8.
su 20.8.
ma 21.8. Tasanteen pk / Kengut 20 4 Tapper
ti 22.8. Metsäniityn pk ja koulu/Tuulitorni eo 13 2 Kiviharju
ke 23.8. Metsäniityn pk ja koulu/Tuulitorni eo 14 2 Yli-Hietanen
to 24.8. Järvensivun pk/Keskussairaalan eo 13 2 Syrjä
pe 25.8. Terälahden eo +1,2lk (n. 30+3) 3h 9 1 Sumujärvi
la 26.8. Suomen Luonnon päivä
su 27.8.
ma 28.8. Takahuhdin koulun eo /Pääskyset 14 2 Harala
ti 29.8. Takahuhdin koulun eo /Pääskyset 16 2 Harala
ke 30.8. Takahuhdin koulun eo /Pääskyset 16 2 Harala
to 31.8. Luhtaan pk /eo (TAKK 4 opiskelijaa+ope) 21 3 Keskinen
pe 1.9. Tahmelan pk / Päivänsäteet 18 3 Kilpinen
la 2.9.
su 3.9.
ma 4.9. Kissanmaan koulun eo 1. /Aristokatit 18 2 Hurske
ti 5.9. Kissanmaan koulun eo 2. /Aristokatit 19 2 Hurske
ke 6.9. Kissanmaan koulun eo 3. /Kissanmintut 15 2 Tulasalo
to 7.9. Leinolan pk /Revontulet eo 24 2 Järvenpää
pe 8.9. Atalan pk (ja Tredun opiskelijaryhnmä 18) 13 x 2 Vartiainen
la 9.9.
su 10.9.
ma 11.9. Liisanpuiston eo/Hippoksen pk / Suvituulet 16 2 Lång
ti 12.9. Liisanpuiston eo/Hippoksen pk / Suvituulet 18 6 Lång
ke 13.9. Jussinkylän eo /Johanneksen koulutalo /Muumit 12 2 Kaukonen
to 14.9. Jussinkylän eo /Johanneksen koulutalo /Muumit 11 2 Kaukonen
pe 15.9. Atalan pk 13 3 Piippo
la 16.9.
su 17.9.
ma 18.9. Raholan koulun  eo 15 2 Kandell
ti 19.9. Raholan koulun  eo 11 2 Kandell
ke 20.9. Raholan koulun  eo 16 3 Kandell
to 21.9.  Atalan koulun eo1./Timantit 12 2 Valinen
pe 22.9. Pellervon pk/Auringonhatut 8 2 Johansson
la 23.9.
su 24.9.
ma 25.9. Hallilan koulun eo /Rillirouskut 15 2 Pirtonen
ti 26.9. Hallilan koulun eo /Riemukaaret 16 2 Inberg
ke 27.9. Pulmusen vuoropk/Tiitiäiset 10 3 Jyräkoski
to 28.9. Palaveri
Atalan koulun eo2./ Timantit
11 2 Valinen
pe 29.9. Kalevanharjun pk/Esikot 10 2 Viitanen/
Siukonen
la 30.9.
su 1.10.
ma 2.10. Svenska Barndaghemmet i Tammerfors /Hallonen 20 3 Virtaranta
ti 3.10. Svenska Barndaghemmet i Tammerfors /Hjortronen 12 2 Järvenpää
ke 4.10. Svenska Barndaghemmet i Tammerfors /Hjortronen 20 3 Järvenpää
to 5.10. Metsäniityn pk / Karosen koulutalo /Montessorieo. 13 2 Pohjonen
pe 6.10. Varhaiskasvatusmessut Helsinki
la 7.10.
su 8.10.
ma 9.10. Annalan koulun eo / Huippuvuori 13 2 Natri
ti 10.10. Annalan koulun eo / Tulivuori 13 2 Natri
ke 11.10. Muotialan pk /eo 25 2 (1) Rantavaara
to 12.10. Olkahisen pk /Tammenterhot 8 2 Kosonen
pe 13.10. Olkahisen pk /Tammenterhot

(Kiky)

8 2 Kosonen
la 14.10.
su 15.10.
ma 16.10. syysloma 16.-20.10
ti 17.10. EA1
ke 18.10. EA1
to 19.10.
pe 20.10.
la 21.10.
su 22.10.
ma 23.10. toimistopäivä
ti 24.10. Terälahti
ke 25.10.  Varattu, vierailu
to 26.10. Pienelän ryhmäperhepäiväkoti  8  4 Tervo
pe 27.10. palaveri
la 28.10.
su 29.10.
ma 30.10. Kaukajärven koulun eo / Esikot 12 2 Vasylenko
ti 31.10. Raholan pk / Kissankäpälät ja Pukinparrat 12 0 (2) Helo
ke 1.11. Kaukajärven koulun eo / Esikot 12 2 Vasylenko
to 2.11. Koulukadun pk / Tenavat 14 2 Kokko
pe 3.11. toimistopäivä
la 4.11.
su 5.11.
ma 6.11. Telkän pk /Vesimittarit ja järvisimpukat 14 2 (1) Eloranta
ti 7.11. Metsäniityn pk / Karosen koulutalo /Tähtitorni
Osaran ympäristöneuvojaopiskelijaryhmä
13 1 (1) Harju
ke 8.11. Metsäniityn pk / Karosen koulutalo /Tähtitorni 12 1 (1) Harju
to 9.11. LYKE-tapaaminen
pe 10.11. LYKE-tapaaminen
la 11.11.
su 12.11.
ma 13.11. Kanjonin pk / Mintut (5v) 19 8 Sjöroos
ti 14.11. toimisto
ke 15.11. Hippoksen pk / Hippoksen viskarit 8 2 Välimäki
to 16.11 Näsinpuiston pk / Huvikumpu 10  2  Hietikko
pe 17.11. Linnainmaan pk / Meiramit 14 2(2) Röyhkiö
la 18.11.
su 19.11.
ma 20.11. Kissanmaan pk /Lounatuulet 15 0 (2) Punkari
ti 21.11. Kämmenniemi pk/eo 14 2 Laukkanen
ke 22.11. Kämmenniemi pk/eo 13 2 Laukkanen
to 23.11. toimistopäivä
pe 24.11. Linnainmaan pk / Meiramit (Orimus) 14 1 (1) Järvelin
la 25.11.
su 26.11.
ma 27.11. Leinolan pk / Kultalehvät ja Utuiset 10 2(1) Forssell-Laitinen
ti 28.11. Vuoreksen koulutalo /puolimetsäryhmäeskarit Haukat 20 2 Kotisaari
ke 29.11.  Leinolan pk / Kultalehvät ja Utuiset 9 2 Forssell-Laitinen
to 30.11. Kaukajärven eo /Ruiskaunokit 12 2 Autio
pe 1.12. Kaukajärven eo /Ruiskaunokit  12  2  Autio
la 2.12.
su 3.12.
ma 4.12. Terälahden koulun juhla ja Suomi 100v,
Avoimet ovet luontokoululla
klo 17-20
ti 5.12. Teiskon kirkossa Kämmenniemen  koko koulukiinteistön itsenäisyyspäiväjuhla
ke 6.12. Suomen itsenäisyyspäivä 100v
to 7.12. Terälahden pk  11  3  Kulovuori
pe 8.12. Terälahti
la 9.12.
su 10.12.
ma 11.12. Talvitien varhaiskasvatusyksikkö / eo 10 2 Lahtinen
ti 12.12. Talvitien varhaiskasvatusyksikkö / eo Pilotit 11 2 Lahtinen
ke 13.12  Terälahden eo+1-2lk (35),
Vihreä Lippu-raati
jouluateria
Sumujärvi, Salonen
to 14.12. Terälahti
pe 15.12.  varattu
la 16.12.
su 17.12.
ma 18.12.  Vihreä Lippu-toimintaa
ti 19.12.  Terälahti
ke 20.12.  Terälahden eo+1-2lk (35) Salonen, Sumujärvi
to 21.12.  Terälahti
pe 22.12. joululoma
la 23.12.
su 24.12.
ma 25.12.
ti 26.12.
ke 27.12.
to 28.12.
pe 29.12.
la 30.12.
su 31.12.
ma 1.1.2018  Hyvää uutta vuotta 2018!
ti 2.1.
ke 3.1.
to 4.1.
pe 5.1.
la 6.1.  loppiainen
su 7.1.
ma 8.1. Koulu alkaa
ti 9.1. Terälahti pk  6  1  Kulovuori
ke 10.1. Olkahisen eo /Katajanmarjat 11 2 Mäkinen, Laine
to 11.1. (Ympäristökasvatustyöryhmän palaveri)
Olkahisen eo /Katajanmarjat
11 2 Mäkinen, Laine
pe 12.1. toimistopäivä
la 13.1.
su 14.1.
ma 15.1. Pyy/Pyrstö kokous
ti 16.1. Toimisto ja puutalkoot
ke 17.1. Maijalanpuiston pk / Kameleontit ja Elefantit  13  3  Littunen
to 18.1. Orimuksen pk / Pirtti-ryhmä 5v  10  2  Mäkitalo
pe 19.1. Olkahisen pk /Tuomenkukat (integr.) (Vierailulle 13+4)  13  3  Katajamäki
la 20.1.
su 21.1.
ma 22.1. Olkahisen eo/Metsämarjat  7  1  Saarinen
ti 23.1. Ikurin koulun eo, yht. 48, vierailu Virontörmänk. 7  Lehtonen
ke 24.1. Orimuksen pk/Puuhatupa 5v  12  2  Alhainen
to 25.1. toimisto
pe 26.1.  Olkahisen eo/Metsämarjat  9  2  Saarinen
la 27.1.
su 28.1.
ma 29.1. Maijalanpuiston pk /Hattivatit ja Kaskelotit  15  3  Lindgren
ti 30.1. Ankkarin pk/Tuulenpesät  10  2  Kreutzer
ke 31.1. Toimisto
to 1.2. Pikkuväen päiväkoti (14 lasta) vierailu  Kuoppamäki
pe 2.2.  Vihreä Lipun päivä Terälahti koulu ja päiväkoti
la 3.2.
su 4.2.
ma 5.2. Pispalan koulun eo/ Vaahterat 20 3 Hakala
ti 6.2.  Pispalan pk, 4-5v ryhmä 14  2  Jousenkylä
ke 7.2. Pispalan koulun eo/ Pihlajat 20  3 Visala-Vuorinen
to 8.2.  (PERUUTUS!)
pe 9.2.  Talvitien pk ja koulu/Purserit eo  14  2  Ansamäki
la 10.2.
su 11.2.
ma 12.2. Jussinkylän pk/ Nuuskamuikkuset ; 4-5v  9  2  Kelemen
ti 13.2. Leinolan koulun eo / Aurinkotuulet 11 2 Mustila-Sumanen
ke 14.2. Leinolan koulun eo / Aurinkotuulet 11 2 Mustila-Sumanen
to 15.2. Kanjonin eo /Aamutähdet-ryhmä 10  2  Ohtonen
pe 16.2. Lamminpään koulun eo vierailu (21) Lamminsivu
la 17.2.
su 18.2.
ma 19.2. Lamminpään koulun eo vierailu (23) Lamminsivu
ti 20.2. Lamminpään koulun eo vierailu (22) Lamminsivu
ke 21.2. Hallilan pk / Heinähatut 10 1(1) Kuikka
to 22.2. Hallilan pk / Heinähatut 10 1 (1) Kuikka
pe 23.2. Atalan koulun eo/Sateenkaaret  19  2 (1)  Tuominen, Luoma
la 24.2.
su 25.2.
ma 26.2. Hiihtolomaviikko 26.2.-4.3.2018
ti 27.2.
ke 28.2.
to 1.3.
pe 2.3.
la 3.3.
su 4.3.
ma 5.3. Sorilan eo/ Pöllönpesä 13 2+1 Kortteinen
ti 6.3. Sorilan pk / Pillipiiparit/Mansikat 11 2 Alanko
ke 7.3. Juvan pk /Timoteit 13 2 Leimu
to 8.3. Hiidenkiven päiväkoti (yhdistys) 9 2 Kananen
pe 9.3. Kissanmaan pk (4v)/Lemmikit ja Kanervat  13  3  Jokinen
la 10.3.
su 11.3.
ma 12.3. Sorilan pk/ Pillipiiparit 9 2 Loppinen
ti 13.3. Tasanteen pk /Nalle Puh 12 2 Sulonen
ke 14.3. Tasanteen pk /Nalle Puh
(Lyke, Vierumäki)
11 2 Sulonen
to 15.3. LYKE-päivät, Vierumäki
pe 16.3. LYKE-päivät, Vierumäki
la 17.3.
su 18.3.
ma 19.3. toimistopäivä
ti 20.3. Vuoreksen koulutalo /Haukat eo 20 2 Kuisma
ke 21.3. Vuoreksen koulutalo /Kotkat eo 20 2 Kuisma
to 22.3. Vuoreksen koulutalo /Korpit eo 20 2 Kuisma
pe 23.3.  Tampereen OPOT  Kaasinen
la 24.3.
su 25.3.
ma 26.3. Vellamo-Näsipuiston eo  28  4  Mikola
ti 27.3. Ankkarin pk eo / Aurinkoiset 13 2 Hurme
ke 28.3. Villilän pk / Villikot ja Vintiöt 14 2 Aho
to 29.3.  Ankkarin pk eo / Aurinkoiset  13  2  Hurme
pe 30.3. Pääsiäisloma 30.3.-2.4.
la 31.3.
su 1.4.
ma 2.4.
ti 3.4. Irjalan pk / Hippiäiset 15 2 Naskali
ke 4.4. Irjalan pk / Peukaloiset 15 2 Naskali
to 5.4. Lamminpään pk (Tesoma) 20 2 Rousio
pe 6.4. Leinolan pk /eo Pohjantähdet   22 3 Tainio
la 7.4.
su 8.4.
ma 9.4. Kanjonin koulun eo  /Auringot 14 2 Lehtonen
ti 10.4. Kanjonin koulun eo /Kuut 14 2 Lehtonen
ke 11.4. Kanjonin koulun eo /Tähdet 10 2 Ohtonen
to 12.4. Amurin pk / Vintiöt 11 2 Halttunen
pe 13.4. Amurin pk / Vintiöt 11 2 Halttunen
la 14.4.
su 15.4.
ma 16.4. Villilän pk /Viikarit 12 2 Surakka
ti 17.4. Tammelan koulu /saks.eo 10 2 Pursiainen
ke 18.4. Tammelan koulu /saks.eo 10 2 Pursiainen
to 19.4. Metsäniityn pk / Sokkelosaari 20 2 Yli-Peltomaa
pe 20.4. Etelä-Hervannan eo2 15 2 Paavola
la 21.4.
su 22.4.
ma 23.4. Huovarin toimipiste/ eo Vilttitossut ja Heinähatut 17 2 Niemi
ti 24.4. Huovarin toimipiste/ eo Vilttitossut ja Heinähatut 18 2 Niemi
ke 25.4. Huovarin toimipiste/ eo Vilttitossut ja Heinähatut 17 2 Niemi
to 26.4. Talvitien pk 10 2 Karanka
pe 27.4. Talvitien pk 10 2 Karanka
la 28.4.
su 29.4.
ma 30.4. Peltovainion pk /Metsätähdet  20  2  Reinikainen
ti 1.5. VAPPU
ke 2.5. Kissanmaan pk /Revontulet 14 2 Asp
to 3.5. Jussinkylän pk /eo Nasut 11 2 Lähteenmäki
pe 4.5. Viinikan pk /Mustikat ja Mansikat 15 2 Koskiniemi
la 5.5.
su 6.5.
ma 7.5. Harjun koulun eo1 15 2 Salokorpi
ti 8.5. Harjun koulun eo2
(Ilmiöt rannalla -koulutus)
15 2 Rahkonen
ke 9.5. Harjun koulun eo3 15 2 Salokorpi
to 10.5. Helatorstai
pe 11.5. varattu
la 12.5.
su 13.5.
ma 14.5. Nekalan pk /eo (Norssi) 14 2 Rantala
ti 15.5. Nekalan pk /eo (Norssi) 14 2 Rantala
ke 16.5. Vehmaisten eo 20 2 Ahola
to 17.5. Vehmaisten eo 20 2 Ahola
pe 18.5. Etelä-Hervannan eo1 15 2 Juusela
la 19.5.
su 20.5.
ma 21.5. Talvitien pk (4-5v) 14 2 Lehtonen
ti 22.5. Aleksanterin koulu eo/Kouluk. pk /Leppäkertut 19 2 Murtoniemi
ke 23.5. Aleksanterin koulu eo/Kouluk. pk /Sinisiivet 19 2 Lehtoviita
to 24.5. Aleksanterin koulu eo/Kouluk. pk /Sudenkorennot 19 2 Murtoniemi
pe 25.5. Etelä-Hervannan eo3 15 2 Ahtola
la 26.5.
su 27.5.
ma 28.5. Nekalan pk /Sirkkuset 15 2 Paattilammi
ti 29.5. Amurin pk / Vilperit 11 2 Sippola
ke 30.5. Amurin pk / Vilperit 11 2 Sippola
to 31.5.  Juvan pk/ Kultapiiskut ja päivänkakkarat  12  2  Kamila
pe 1.6. Koulu päättyy
la 2.6.
su 3.6.
ma 4.6. Vihreä Viikko, ympäristötori 16-20
ti 5.6.  Erityislapsille kesäleiripäivä luontokoulussa (ilmoittautuminen tulossa maaliskuussa)
ke 6.6.  Yölaulajaretki klo 21.30 luontokoululta
to 7.6.  Avoimet ovet (+kirjaston satutunti)
pe 8.6.
la 9.6.
su 10.6.
ma 11.6. Kesäleiriviikko 1-6 -luokkalaisille (ilmoittautuminen maalis-huhtikuun vaihde)
ti 12.6.
ke 13.6.
to 14.6.
pe 15.6.